mnae

Το πρόγραμμα ΜΝΑΕ

Το πρόγραμμα «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑ.Λ.» (Μ.Ν.Α.Ε.) εφαρμόστηκε πιλοτικά τη σχολική χρονιά 2017-18 σε 9 Επαγγελματικά Λύκεια, αξιοποιώντας εμπειρίες και πρακτικές που ήδη εφάρμοζε η εκπαιδευτική κοινότητα σε σχολικές μονάδες και, πιο συγκεκριμένα, σε κάποια Επαγγελματικά Λύκεια. Πρόκειται, δηλαδή, για ένα πρόγραμμα που γεννήθηκε από την ίδια την εκπαιδευτική κοινότητα της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, γι΄ αυτό και ένα μεγάλο μέρος της διαδικασίας εξάπλωσής του βασίζεται στην μετάδοση της εμπειρίας των ίδιων των εκπαιδευτικών.

Το σχολείο μας συμμετέχει σο πρόγραμμα, από τη σχολική χρονιά 2018-19. Συγχρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ, έχει εξασφαλισμένη χρηματοδότηση για 4 χρόνια και περιλαμβάνει τις παρακάτω δράσεις:

• Εναλλακτική ενισχυτική διδασκαλία στους μαθητές της Α΄ τάξης ΕΠΑ.Λ. στη Γλώσσα και στα Μαθηματικά, με συνδιδασκαλία από δύο εκπαιδευτικούς ταυτόχρονα στην τάξη και εντός του ωρολογίου προγράμματος, για την ενίσχυση του γλωσσικού και αριθμητικού γραμματισμού.
  • Στελέχωση των ΕΠΑ.Λ. με ψυχολόγους, με στόχο την ψυχοκοινωνική υποστήριξη μαθητών/-τριών, αλλά και γενικότερα της εκπαιδευτικής διαδικασίας, καθώς επίσης να οργανώσουν τη δικτύωση των σχολείων με υποστηρικτικές δομές ψυχοκοινωνικής υγείας της περιοχής.
  • Ενεργοποίηση του θεσμού του «Συμβούλου Καθηγητή», που θα συμβάλλει σε καλύτερη επικοινωνία μεταξύ των μαθητών/-τριών, αλλά και γενικότερα στη βελτίωση του κλίματος στην σχολική κοινότητα.
  • Δημιουργία «Σχεδίων Δράσης», χρηματοδοτούμενων, που προωθούν την καινοτομία και τη δημιουργικότητα στα σχολεία και προβάλλουν τις επιστήμες, την τεχνολογία και τον πολιτισμό.
  • Εξοπλισμό των ΕΠΑ.Λ. με υποδομές τηλεδιάσκεψης, ώστε να δίνεται η δυνατότητα επικοινωνίας και συνεργασίας μεταξύ των σχολείων σε κοινές δράσεις.
  • Δικτύωση των σχολείων μέσα από κοινές πλατφόρμες επικοινωνίας οι οποίες επιτρέπουν την επικοινωνία μεταξύ των σχολείων, αλλά και με υποστηρικτικές δομές της περιοχής τους.