Την Πέμπτη 28 Μαρτίου στα Εργαστήρια Πληροφορικής του 1ου ΕΚ έλαβε χώρα διαδικτυακή συνάντηση με την πολυβραβευμένη συγγραφέα και εικονογράφο κα Σοφία Ζαραμπούκα.

Η κα Ζαραμπούκα συνομίλησε με τους μαθητές της Γ' λυκείου των ειδικοτήτων "Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων" και "Βοηθού Βρεφονηπιοκόμου" του 2ου ΕΠΑ.Λ. Κομοτηνής σχετικά με τη χρήση της τεχνολογίας Wacon από την ίδια για την εικονογράφηση των βιβλίων της και εξέθεσε τις απόψεις της για τη χρήση της τεχνολογίας τόσο στο πεδίο της εργασίας της όσο και στην καθημερινή μας ζωή.

Η συζήτηση επεκτάθηκε στις επιλογές της όσον αφορά στους λόγους που την οδήγησαν να επιστρέψει από την Αμερική για να παραμείνει και να εργαστεί τελικά στην Ελλάδα, τις πηγές έμπνευσης της και την εργασία όχι μόνον ως μέσο βιοπορισμού, αλλά και ως μέσο προσωπικής ευχαρίστησης και ψυχικής ευημερίας.

Οι μαθητές έμειναν εντυπωσιασμένοι από την αμεσότητα και την απλότητα της κας Ζαραμπούκα και τις εξέφρασαν ερωτήματα τόσο για τη δουλειά της, όσο και για τις προσωπικές της επιλογές.

Ήταν μεγάλη μας τιμή να τη φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας κι ένα δώρο ζωής για όλους μας.

Οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί της διοργάνωσης: Κωνσταντινιά Πατσαλή, Μαριάννα Τσιλιγκίρη