Ο απόφοιτος της ειδικότητας Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων με τις γνώσεις και τις δεξιότητες που αποκτά μπορεί να εργαστεί ως βοηθητικό προσωπικό, σε βρεφικούς και παιδικούς σταθμούς, σε μαιευτικές κλινικές, κατασκηνώσεις, κέντρα οικογενειακού προγραμματισμού, και ως ελεύθερος επαγγελματίας αναλαμβάνοντας τη φροντίδα βρεφών και παιδιών στο σπίτι.

Ο/η απόφοιτος της ειδικότητας με  τις γνώσεις και τις δεξιότητες που αποκτά, μπορεί να εργαστεί :

• Ως βοηθός βρεφονηπιοκόμος,

Σε Βρεφικούς,  Βρεφονηπιακούς  και Παιδικούς σταθμούς( ιδιωτικούς και δημοτικούς ), σε  Βρεφοκομεία , Μαιευτικές κλινικές, Κατασκηνώσεις, Κέντρα Οικογενειακού Προγραμματισμού και  Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης. Με την εποπτεία και συνεργασία των  ανωτέρων  του, ο/η β. βρεφονηπιοκόμος  είναι σε θέση να  οργανώσει ένα κατάλληλο και ασφαλή παιδαγωγικό περιβάλλον. Παρέχοντας ερεθίσματα και εφαρμόζοντας κατάλληλες παιδαγωγικές μεθόδους, συντελεί στην σωματική, ψυχοκινητική, κοινωνικοσυναισθηματική και νοητική  ανάπτυξη του παιδιού.

• Ως ελεύθερος επαγγελματίας, αναλαμβάνοντας τη φροντίδα βρεφών και μικρών παιδιών στο σπίτι, σε παιδότοπους κ.α.

Επαγγελματικά Δικαιώματα: Βοηθού Βρεφονηπιοκόμων
ορίζονται με την υπουργική απόφαση αριθ. Φ12/29247/Δ4 (ΦΕΚ 513/29-2-2016) είναι αντίστοιχα με τα επαγγελματικά δικαιώματα των κατόχων ΤΕΕ Β κύκλου σπουδών ειδικότητας «Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων – Παιδοκόμων» του Τομέα Υγείας Πρόνοιας, που απονεμήθηκαν με τις υπουργικές αποφάσεις Π2β/οικ.2808/1997 (ΦΕΚ 645/Β΄/1997) και υπουργική απόφαση Γ2β/οικ. 1570/1999 (ΦΕΚ 749/Β΄/1999)

Δεν απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος.

Ο απόφοιτος της ειδικότητας κατέχει δύο τίτλους σπουδών:
1. Πτυχίο «Βοηθού Βρεφονηπιοκόμων» επιπέδου 4.

Τμήματα για Υποψηφίους  Τομέα Υγείας - Πρόνοιας - Ευεξίας