Δίνει έμφαση στα Συστήματα Διαχείρισης Βάσεων Δεδομένων, καθώς και σε Εφαρμογές & Θέματα Συντήρησης Πληροφοριακών Συστημάτων. Περιγραφή Επαγγέλματος:

Με τις γνώσεις που αποκτά μπορεί να εργαστεί σε:

• Επιχειρήσεις, Οργανισμούς του Δημόσιου ή Ιδιωτικού φορέα που χρησιμοποιούν προϊόντα και υπηρεσίες Πληροφορικής.
  • Επιχειρήσεις που κατασκευάζουν ή υποστηρίζουν προϊόντα Πληροφορικής.
  • Επιχειρήσεις που προωθούν – πωλούν προϊόντα ηλεκτρονικού εμπορίου ή υπηρεσίες Πληροφορικής.
  • Εταιρείες κινητής τηλεφωνίας.
  • Εταιρείες παραγωγής τηλεπικοινωνιακού υλικού και λογισμικού.
  • Εταιρείες κατασκευής Λογισμικού.
  • Εταιρείες Παροχής Υπηρεσιών Διαδικτύου
  • Εταιρείες κατασκευής ή εισαγωγής, εγκατάστασης και υποστήριξης υπολογιστικών συστημάτων.
  • Επιχειρήσεις που διαθέτουν ιστοσελίδες (web sites) ή Ηλεκτρονικά Καταστήματα (e-shop) στο Διαδίκτυο.

Επαγγελματικά Δικαιώματα:

Το πτυχίο της ειδικότητας "Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής" πιστοποιεί τη γνώση στη χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών εφ’ όρου ζωής.

1. Πτυχίο «Τεχνικού Εφαρμογών Πληροφορικής» επιπέδου 4.

Τμήματα για Υποψηφίους  Τομέα Πληροφορικής