Δίνει έμφαση στην Τεχνική Υποστήριξη των Πληροφοριακών Συστημάτων (εγκατάστασης, συντήρησης), καθώς και σε Τεχνικά Θέματα Πωλήσεων.

Οι απόφοιτοι των ειδικοτήτων αυτών ειδικεύονται στην εγκατάσταση, υποστήριξη, διαχείριση, συντήρηση και αξιοποίηση συστημάτων, στην πώληση, εγκατάσταση και υποστήριξη υπηρεσιών και προϊόντων πληροφορικής και διαδικτυακού εξοπλισμού, στην ανάπτυξη απλών εφαρμογών πολυμέσων και Διαδικτύου.

Ο απόφοιτος μπορεί να εργαστεί τόσο στο Δημόσιο, όσο και στον Ιδιωτικό Τομέα.

Αναλυτικά ο απόφοιτος μπορεί να εργαστεί ως υπάλληλος σε εταιρίες, επιχειρήσεις, οργανισμούς και φορείς που:

1. Κατασκευάζουν, συναρμολογούν ή υποστηρίζουν προϊόντα Πληροφορικής
  2. Σχεδιάζουν, εγκαθιστούν και υποστηρίζουν μικρά δίκτυα υπολογιστών και δικτυακών υπηρεσιών.
  3. Υποστηρίζουν και αναπτύσσουν εφαρμογές λογισμικού
  4. Προωθούν και πωλούν προϊόντα ή υπηρεσίες Πληροφορικής, δικτυακό εξοπλισμό και δικτυακές υπηρεσίες.
  5. Διαθέτουν τμήμα πληροφορικής και απασχολούν προσωπικό.

Ως ελεύθερος επαγγελματίας μπορεί:

• Αναλαμβάνει αυτοδύναμα – αυτόνομα όσα αναφέρονται στην εγκατάσταση, επισκευή, υποστήριξη, αναβάθμιση, διαχείριση και αξιοποίηση υπολογιστικών συστημάτων (Η/Υ) ενός χρήστη και απλών τοπικών δικτύων.
  • Αναλαμβάνει υπό την επίβλεψη, τον έλεγχο και τις οδηγίες κάποιου υπεύθυνου όσα αναφέρονται σε μεγαλύτερα συστήματα, μεγαλύτερα δίκτυα, το Διαδίκτυο, ή άλλες δραστηριότητες.
  • Να υποστηρίζει, ως προς τη χρήση των συστημάτων, τους πελάτες ή τους χρήστες αντίστοιχων υπηρεσιών.
  • Να πωλεί, εγκαθιστά και υποστηρίζει υπηρεσίες και προϊόντα Πληροφορικής και διαδικτυακό εξοπλισμό.
  • Αναπτύσσει απλές εφαρμογές Πληροφορικής.
  • Διαχειρίζεται εξοπλισμό και υπηρεσίες απλών τοπικών δικτύων υπολογιστών.
  • Εγκαθιστά, υποστηρίζει και συντηρεί εξοπλισμό και υπηρεσίες απλών τοπικών δικτύων υπολογιστών.
  • Αναπτύσσει απλές εφαρμογές πολυμέσων και διαδικτύου.
  • Δημιουργεί ιστοσελίδες και συντηρεί το περιεχόμενό τους

Επαγγελματικά Δικαιώματα:

Το πτυχίο της ειδικότητας "Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ" πιστοποιεί τη γνώση στη χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών εφ’ όρου ζωής.

1. Πτυχίο «Τεχνικού Η/Υ και Δικτύων Η/Υ» επιπέδου 4.

Τμήματα για Υποψηφίους  Τομέα Πληροφορικής