Ο απόφοιτος της ειδικότητας Βοηθός Φαρμακείου με τις γνώσεις και δεξιότητες που αποκτά μπορεί να εργαστεί  ως βοηθητικό προσωπικό σε ιδιωτικά φαρμακεία, φαρμακεία νοσοκομείων, φαρμακαποθήκες, βιομηχανίες και βιοτεχνίες φαρμάκων και καλλυντικών.

Περιγραφή Επαγγέλματος: Ο Βοηθός Φαρμακείου είναι ο επαγγελματίας που διεκπεραιώνει κάθε είδους εργασία που έχει σχέση με το φαρμακείο, όπως:

• Εκτέλεση ιατρικών συνταγών
  • Παρασκευή φαρμακευτικών σκευασμάτων
  • Παρασκευή καλλυντικών
  • Προμήθειες φαρμάκων & καλλυντικών
  • Μηχανοργάνωση & Διαχείριση αναγκών φαρμακείου μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή.

Τομείς Απασχόλησης:

Ο βοηθός φαρμακείου μπορεί να εργαστεί σε:

• Στα φαρμακεία των Νοσοκομείων και του ΙΚΑ
  • Στις κρατικές και τις ιδιωτικές φαρμακαποθήκες
  • Στις διοικητικές υπηρεσίες του ΙΚΑ (έλεγχος συνταγών)
  • Στα φαρμακεία των Ενόπλων Δυνάμεων ως πολιτικό προσωπικό
  • Στα ιδιωτικά φαρμακεία
  • Στα φαρμακεία των ιδιωτικών νοσηλευτικών ιδρυμάτων
  • Στις ιδιωτικές φαρμακοβιομηχανίες
  • Στον τομέα καλλυντικών (εργαστήρια καλλυντικών, καταστήματα καλλυντικών)
  • Σε φαρμακευτικές εταιρείες ως ιατρικοί επισκέπτες (ιατρική ενημέρωση και προώθηση φαρμάκων).

Επαγγελματικά διακαιώματα Βοηθού Φαρμακείου

Άδεια άσκησης επαγγέλματος χορηγείται μετά από ετήσια πρακτική άσκηση σε :

1. Ιδιωτικό φαρμακείο ή

2. Δημόσιο δημόσιο (φαρμακεία Πολιτικών ή Στρατιωτικών νοσοκομείων , φαρμακεία πανεπιστημιακών νοσοκομείων, φαρμακεία θεραπευτηρίων του ΙΚΑ ή άλλου δημόσιου χαρακτήρα νοσηλευτικών ιδρυμάτων, στα οποία προβλέπεται και υπηρετεί επιστήμονας φαρμακοποιός).

Μετά το πέρας της πρακτικής άσκησης δίνονται εξετάσεις για την απόκτηση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος - οι εξετάσεις είναι επιπέδου δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

1. Πτυχίο «Βοηθού Φαρμακείου» επιπέδου 4.

Τμήματα για Υποψηφίους  Τομέα Υγείας - Πρόνοιας - Ευεξίας