Ο απόφοιτος της ειδικότητας Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων αποκτά γνώσεις και δεξιότητες ώστε να μπορεί να απασχοληθεί κυρίως σε τουριστικά συγκροτήματα, ξενοδοχειακές μονάδες, κάμπινγκ, κατασκηνώσεις, τουριστικά γραφεία.

Οι πτυχιούχοι της ειδικότητας είναι σε θέση να ανταποκριθούν επαγγελματικά σε ένα πλήθος θέσεων εργασίας που προσφέρονται από ποικίλες επιχειρήσεις του ευρύτερου τουριστικού τομέα, με καθήκοντα και αρμοδιότητες όπως:

• Διοίκηση και διεύθυνση τουριστικών επιχειρήσεων
  • Υποδοχή πελατών
  • Ενημέρωση σχετικά με τις προσφερόμενες από την επιχείρηση υπηρεσίες και εξυπηρέτηση των αναγκών τους
  • Διοργάνωση ψυχαγωγικών εκδηλώσεων
  • Έκδοση εισιτηρίων και κρατήσεις για διαμονή σε ξενοδοχεία
  • Δημιουργία τουριστικών πακέτων και προώθησή τους στους πελάτες
  • Ενοικίαση μεταφορικών μέσων
  • Προμήθειες και ποιοτικό έλεγχο των προσφερόμενων αγαθών και υπηρεσιών
  • Δημόσιες σχέσεις και εξασφάλιση απρόσκοπτης επικοινωνίας με τους πελάτες αλλά και με το υπόλοιπο προσωπικό της επιχείρησης
  • Παροχή πληροφοριών σχετικών με τουριστικά αξιοθέατα της περιοχής που εργάζονται

Επαγγελματικές προοπτικές

Σύμφωνα με όλα αυτά, μπορούν να απασχοληθούν σε:

• Υπηρεσίες του Ε.Ο.Τ.
  • Μεγάλες ή μικρές ξενοδοχειακές μονάδες
  • Τουριστικά συγκροτήματα
  • Επιχειρήσεις εστίασης και ψυχαγωγίας τουριστών
  • Τουριστικά γραφεία
  • Κάμπινγκ και κατασκηνώσεις
  • Γραφεία ενοικίασης αυτοκινήτων
  • Ναυτιλιακά γραφεία και αεροπορικές εταιρείες

1. Πτυχίο «Υπάλληλου Τουριστικών Επιχειρήσεων» επιπέδου 4.

Τμήματα για υποψηφίους Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας