Ο απόφοιτος της ειδικότητας Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών είναι ο επαγγελματίας που συντάσσει, διεκπεραιώνει αλληλογραφία, εκθέσεις, αναφορές και κάθε είδους έντυπα, οργανώνει και διεκπεραιώνει συσκέψεις, ταξίδια, συναντήσεις και συνεντεύξεις ανωτέρων στελεχών, συγκεντρώνει οικονομικές πληροφορίες από όλα τα τμήματα και διεκπεραιώνει δραστηριότητες δημοσίων σχέσεων. Οι απόφοιτοι μπορούν να εργαστούν μπορεί να απασχοληθεί κυρίως σε οικονομικές υπηρεσίες υπουργείων, τράπεζες, εταιρείες και λογιστικά γραφεία, χρηματιστηριακά γραφεία, ασφαλιστικά ταμεία, κ.ά.

Περιγραφή

Οι πτυχιούχοι της ειδικότητας είναι σε θέση να ανταποκριθούν επαγγελματικά σε μια μεγάλη ποικιλία θέσεων εργασίας, με καθήκοντα και αρμοδιότητες όπως:

• Τήρηση λογιστικών βιβλίων Α΄ και Β΄ κατηγορίας
  • Συμμετοχή στη λειτουργία λογιστηρίου, με τη συγκέντρωση και τον έλεγχο όλων των στοιχείων που αφορούν στην οικονομική κατάσταση μιας επιχείρησης
  • Αρχειοθέτηση εγγράφων, παροχή πληροφοριών από το τηλέφωνο και εξυπηρέτηση πελατών
  • Παρακολούθηση της κίνησης λογαριασμών των πελατών
  • Προετοιμασία και αποστολή επιστολών, δακτυλογράφηση και αρχειοθέτηση εγγράφων
  • Φροντίδα για την είσπραξη λογαριασμών και την εξόφληση οφειλών
  • Διεκπεραίωση τραπεζικών εργασιών καθώς και εργασιών σχετικών με τα ασφαλιστικά ταμεία
  • Οργάνωση και διεκπεραίωση συσκέψεων, ταξιδιών, συναντήσεων και συνεντεύξεων ανωτέρων στελεχών
  • Χειρισμό όλων των σύγχρονων μηχανών γραφείου οι οποίες είναι απαραίτητες για τη διεκπεραίωση των προαναφερθέντων καθηκόντων

Επαγγελματικές προοπτικές

Σύμφωνα με τα παραπάνω, μπορούν να απασχοληθούν σε:

• Λογιστικά γραφεία και λογιστήρια ιδιωτικών επιχειρήσεων και εταιρειών
  • Δημόσιες Υπηρεσίες και οικονομικές υπηρεσίες υπουργείων
  • Τράπεζες και Οργανισμούς
  • Χρηματιστήριο και χρηματιστηριακά γραφεία
  • Ασφαλιστικά ταμεία και ασφαλιστικά γραφεία
  • Συνεταιρισμούς
  • Υπηρεσίες υγείας
  • Γραμματείες δημοσίων οργανισμών και ιδιωτικών επιχειρήσεων
  • Ναυτιλιακές επιχειρήσεις

1. Πτυχίο «Υπάλληλου Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών» επιπέδου 4.

Τμήματα για υποψηφίους Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας